Tatry

Na Kościelec z Przełęczy Karb

Drukuj
Trudność:
Widoki:
Ocena szlaku:
8.14

Otoczenie Hali Gąsienicowej

odległość:
1000 m
podejścia:
300 m
najwyżej:
2155 m
GOT (szacunkowo):
4 pkt
czas:
1 h 0 min

Kościelce ze szlaku na Granaty Potężna piramida Kościelca wprawia w zachwyt niemal każdego bywalca Hali Gąsienicowej. Wielu z nich postanawia zdobyć ten ciekawy szczyt, co wbrew pozorom nie jest wcale takie trudne, a na dodatek całą wycieczkę można zamknąć w pół dnia. Na Przełęcz Karb, od której rozpocznę opis, dojść można dwojako - albo przez Czarny Staw Gąsienicowy, albo zachodnią częścią Hali Gąsienicowej.

Z przełęczy, znakami czarnymi udajemy się wprost na ścianę frontalną Kościelca i ciekawymi zakosami podchodzimy jej zboczem. Kościelec Dla ludzi z lękiem wysokości może to momentami być niezbyt miłe przeżycie, poza tym od czasu do czasu trzeba pokonać mniejszą lub większą, pionową ściankę. Pod tym względem Kościelec jest bardzo dziwnym wierzchołkiem. Ze względu na brak sztucznych ułatwień, trzeba korzystać z naturalnych występów skalnych, co sprawia, że na Kościelec wychodzą sześcioletnie dzieci, a często zawracają w połowie studenci, a nawet żołnierze. Z czasem ścianek pojawia się coraz więcej, a teren staje się coraz bardziej niedostępny. Mimo to, trudności nie są zbyt wielkie. Po niedługiej wspinaczce wydostajemy się na średniej wielkości wierzchołek.

Szczyt Kościelca to w zasadzie sterta najeżonych skał, które z obu stron ucinają się pionowymi ścianami, które to ukochali sobie taternicy i często właśnie stamtąd wydostają sie na wierzchołek. Przed nami ukazuje się nieco wyższy Zadni Kościelec, natomiast rozglądając się wokół, próżno szukać rozległej panoramy. Po prostu widać otoczenie Hali Gąsienicowej. Niewiele ponadto, ale na pocieszenie możemy stąd zobaczyć wszystkie Stawy Gąsienicowe i doskonale zaznajomić się z topografią Hali.

Piotr Gurgul

Średnia ocena artykułu: 8.9
Twoja ocena: Oceń artykuł `Na Kościelec z Przełęczy Karb`

Inne artykuły z tej kategorii:
Nie ma jeszcze komentarzy... Ty możesz być pierwszy/a, jak tylko dodamy taką możliwość wreszczcie;)

Wirtualne Tatry - Copyright © 2000-2009 Piotr Gurgul & Marcin Sieniek
grupowy mail - pytania z egzaminu kolokwium notatki