Tatry

Na Grzesia z Doliny Chochołowskiej

Drukuj
Trudność:
Widoki:
Ocena szlaku:
6.5

Rejon Doliny Chochołowskiej

odległość:
3 km
podejścia:
510 m
najwyżej:
1653 m
GOT (szacunkowo):
13 pkt
czas:
1 h 30 min

Grześ, mimo swojej niepozorności, jest jednym z przyjemniejszych celów wycieczek w Tatry Zachodnie. Nadaje się niemal na każdą pogodę, a swoją przytulnością i gościnnością przyciąga wielu turystów, niezależnie od wieku i kondycji.

Wierzchołek Grzesia wznosi się nad Doliną Chochołowską, w jej południowo - zachodniej części, na granicy ze Słowacją. Początek szlaku tuż przed Schroniskiem w Dolinie Chochołowskiej.Trasa oznakowana na żółto prowadzi nas skrajem polany, by po chwili wejść w gęsty, świerkowy las. Wygodnym, leśnym traktem (często błotnistym) wędrujemy nieco pod górę, trawersując dość łagodne zbocza. Po drodze często napotykamy krzaczki, latem pełne soczystych borówek. Ośmielam się twierdzić, że szlak ten jest jednym z najobfitszych w owoce leśne w całych Tatrach.

Widok z Grzesia Po długim odcinku leśnym, wznosimy się coraz bardziej, wydostając się w piętro kosodrzewin, a następnia na grzbiet, trochę ponad Przełęczą Łuczniańską. Zwróciwszy się w lewo, dostrzegamy już cel naszej wycieczki i wygodną, chociaż nieco stromą drogą, podchodzimy na obszerny, zarośnięty kosówkami wierzchołek. Na górze czekają ławeczki, więc z dłuższym postojem nie będzie problemu. Otoczenie jest nadzwyczaj przyjazne. Okoliczne, delikatnie pofalowane i melancholijne szczyty Tatr Zachodnich cieszą oczy, a dość oryginalne położenie szczytu, dodaje widokowi szczególnego uroku. Warto wspomnieć, że na Grzesia prowadzą również słowackie szlaki, co przy obecnym statusie prawnym daje dodatkowe możliwości wycieczek. Wędrując natomiast w polskiej części Tatr, możemy dalej dojśc na Rakoń i Wołowiec (zejście np. Doliną Chochołowską Wyznią) lub też w przeciwnym kierunku, na Bobrowiec, który również jest bardzo sympatycznym miejscem.

Piotr Gurgul

Średnia ocena artykułu: 8.31
Twoja ocena: Oceń artykuł `Na Grzesia z Doliny Chochołowskiej`

Inne artykuły z tej kategorii:
Nie ma jeszcze komentarzy... Ty możesz być pierwszy/a, jak tylko dodamy taką możliwość wreszczcie;)

Wirtualne Tatry - Copyright © 2000-2009 Piotr Gurgul & Marcin Sieniek
grupowy mail - pytania z egzaminu kolokwium notatki