Tatry

Do Morskiego Oka z Palenicy Białczańskiej

Drukuj
Trudność:
Widoki:
Ocena szlaku:
6.77

Okolice Morskiego Oka

odległość:
9 km
podejścia:
300 m
najwyżej:
1395 m
GOT (szacunkowo):
18 pkt
czas:
1 h 30 min

Nad Morskim Okiem Jest to od przeszło wieku najpopularniejsza wycieczka wśród gości odwiedzających Podhale. Obowiązkowy punkt programu dla każdego, kto po raz pierwszy odwiedza Tatry. Sława Morskiego Oka jest w pełni uzasadniona, gdyż nie dość, iż jest to największe jezioro w całych Tatrach (obok Wielkiego Stawu Polskiego), to okoliczna, wspaniała sceneria sprawia, że jest ono uważane za jeden z najpiękniejszych w Europie górskich zbiorników wodnych. W sezonie notuje się dziennie nawet po kilkanaście tysięcy wejść, a asfaltowa droga bywa niezwykle zatłoczona. Nazwa "Morskie Oko" wiąże z wierzeniami górali, którzy sądzili, iż istnieje podziemne połączenie tego jeziora z morzem.

Początek drogi w Palenicy Białczańskiej, oddalonej o kilometr od przejścia granicznego w Łysej Polanie. Do parkingu w Palenicy prowadzi trudna, kręta i na dodatek zatłoczona górska droga, w zimie nierzadko konieczne łańcuchy na koła. W sezonie szybko wyczerpują się miejsca postojowe i sznurek zaparkowanych samochodów ciągnie się aż do Łysej Polany, powodując liczne zatory i utrudnienia w ruchu.

Góralska furka Wycieczkę zaczynamy bez znaków - wygodną asfaltową drogą, która zresztą zaprowadzi nas do końca. Ludzie, którym chodzenie nie w smak, mogą skorzystać z przejażdżki góralską "furką", która za niebagatelną opłatą zawiezie ich niemal na miejsce. Poruszamy się lesistą Doliną Białki, najdłuższą z tatrzańskich dolin. Po kilkuset metrach pojawia się prześwit z widokiem na szczyty okalające Dolinę Białej Wody, o czym zresztą informuje nas stosowna tablica. Następnie oddalamy się coraz bardziej od dna Doliny Białki, by w końcu skręcić w jej odnogę - Dolinę Rybiego Potoku. Wędrujemy mając potok w dole, po lewej stronie. Nazwę swoją zawdzięcza on naturalnemu zarybieniu, co w Tatrach wcale nie jest częste.

Pośredni Wodogrzmot Po kilkunastu minutach dość monotonnej drogi dołącza się szlak wiodący z Cyrhli i od tej pory towarzyszą nam znaki czerwone. Następnie dochodzimy do ważnego punktu, jakim są Wodogrzmoty Mickiewicza - trzy piękne wodospady na potoku Roztoka, z których możemy podziwiać jeden. Nieopodal odchodzi szlak zielony do Doliny Pięciu Stawów Polskich oraz zejście do schroniska w Roztoce.

Wanta Kolejny etap znów jest dość jednostajny, dalej wędrujemy w lesie kilka kilometrów aż do tablicy informującej, iż doszliśmy do Wanty. Stąd odłącza się skrót, który przecina zakręty na asfaltowej drodze i tym samym zmniejsza odległość turystom pieszym.

Po następnych kilkunastu minutach marszu znów punkt charakterystyczny - parking Włosienica. Tutaj jeszcze kilkadziesiąt lat temu dojeżdżały autobusy, dzisiaj jest to miejsce, gdzie wygodną jazdę kończą osoby korzystające z usług górali. W końcu wyłania się tu widok na Mięguszowieckie Szczyty, a my zyskujemy świadomość, że do celu już bardzo blisko.

Widok z Włosienicy Dalsza droga jest zdecydowanie ciekawsza - nie brakuje ciekawych widoków. Po prawej stronie mijamy lawiniasty i opisany tablicą Szeroki Żleb (zwany Żlebem Żandarmerii), po lewej zaś Małe Morskie Oko - malutkie jeziorko na Rybim Potoku. W końcu dochodzimy do schroniska PTTK im. Stanisława Staszica, położonego na morenie przedniej nad jeziorem. Widok jest przepiękny, a okoliczna sceneria - bajeczna. Nad południowo - wschodnim brzegiem wznosi się kocioł Czarnego Stawu (1583), w głębi schowane są Rysy (2503). Po prawej dumnie strzela w górę igła Mnicha (2070). Nad Morskie Oko warto wybrać się wczesnym rankiem lub w tzw. "martwym sezonie", by głośny tłum nie zagłuszył radości obcowania z naturą. Warto też nadmienić, że Morskie Oko jest ważną bazą wypadową - odchodzą stąd szlaki na Rysy, Mięguszowiecką Przełęcz, Szpiglasową Przełęcz, Wrota Chałubińskiego, do Doliny Pięciu Stawów oraz bardzo wiele dróg taternickich.

Piotr Gurgul

Średnia ocena artykułu: 9.39
Twoja ocena: Oceń artykuł `Do Morskiego Oka z Palenicy Białczańskiej`

Inne artykuły z tej kategorii:
Nie ma jeszcze komentarzy... Ty możesz być pierwszy/a, jak tylko dodamy taką możliwość wreszczcie;)

Wirtualne Tatry - Copyright © 2000-2009 Piotr Gurgul & Marcin Sieniek
grupowy mail - pytania z egzaminu kolokwium notatki