Tatry

Wyszukiwarka opisów szlaków

Wyszukiwanie odbywa się po dowolnej liczbie kryteriów. Jeśli nie wprowadzisz żadnego kryterium zostanie wyświetlona lista opisów wszystkich szlaków tatrzańskich znajdujących się w bazie.

Nazwa
Rejon
Kraj dowolny
Trudność
Kolor dowolny
Czas przejścia

Skala trudności

szlak spacerowy - nie wymagający żadnych umiejętności, czy też górskiego obycia. Dostępny dla każdego, zdolnego do poruszania się człowieka. Nie wymaga specjalistycznego obuwia, ani innego sprzętu. Pozbawiony jest niemal wszelkich zagrożeń, najczęściej bezpieczny również zimą. Różnica wzniesień na ogół nie wielka, przez co droga nie jest zbyt męcząca.

szlak łatwy - droga nie sprawiająca żadnych problemów technicznych, w zasięgu możliwości przeciętnie sprawnej osoby, która wcześniej nie miała kontaktu z górami wysokimi. Górskie obuwie zalecane, wystarczą jednak zwykłe buty sportowe. Szlak, mimo prostoty może być mozolny i prowadzić na znaczne wysokości. Warto więc zabrać ze sobą odpowiednią odzież i prowiant. Zimą niewykluczone lawiny.

szlak nietrudny - nie sprawiający na ogół żadnych problemów. A jeśli takowe wystąpią, związane będą nie z trudnościami czysto technicznymi, lecz z charakterem skalnego terenu, znaczną różnicą wzniesień i wysokością oraz dużą stromizną. Dla osób obeznanych z górami szlak najczęściej bardzo łatwy. Odpowiednie obuwie mocno zalecane, aczkolwiek nie wymagane bezwględnie. Zimą należy koniecznie zwrócić uwagę na zagrożenie lawinowe.

szlak umiarkowany - wycieczka na ogół wysokogórska, miejscami stawiająca pewne wymagania. Trudności jednak występują tylko miejscami i nie stanowią dużego problemu technicznego. W niewielkim natężeniu możliwe ubezpieczenia na szlaku - łańcuchy, klamry. Górskie obuwie i odzież często konieczne. Teren miejscami przepaścisty, przez co również niebezpieczny i narażony na spadające kamienie. W zimie na ogół możliwy do przebycia bez specjalistycznego sprzętu. Przy wyborze szlaku należy jednak bezwzględnie sprawdzić zagrożenie lawinowe.

szlak trudny - droga rekomendowana dla ludzi mających już pewne górskie obycie, nie sprawiająca jednak zwykle dużych problemów technicznych. Szlak na ogół wyprowadza na znaczne wysokości, dość przepaścistym terenem. Konieczne dobre wyposażenie, często należy zabrać dodatkowe zapasy wody. Możliwe długie odcinki ubezpieczone łańcuchami i klamrami. W zimie lawinisto, na ogół wymagane raki i czekan.

szlak bardzo trudny - wymagane doświadczenie i podstawowa umiejętność wspinania. Odcinki bardzo przepaściste i niebezpieczne. Liczne ubezpieczenia, obok łańcuchów i klamer występują poręcze i drabinki. Uwaga na spadające kamienie! Zimą konieczny odpowiedni sprzęt, a nierzadko też kwalifikacje taternickie. Latem pożądana wysoka sprawność ruchowa i odpowiedni ekwipunek.

Wirtualne Tatry - Copyright © 2000-2009 Piotr Gurgul & Marcin Sieniek
grupowy mail - pytania z egzaminu kolokwium notatki